Veliko iskustvo stečeno kroz realizaciju velikog broja projekata, analiza, stida, izrada tehničke dokumentacije.
POSTROJENJE ZA PRIPREMU VODE ZA PIĆE „BELE VODE” BEOGRAD
Ukupni kapacitet I, II, III filterske instalacije je 1100 l/s
Kapacitet II filterske instalacije je 300 l/s
Sirova voda je iz Save. Tehnološki postupak prečišćavanja se sastoji od sledećih procesa:
– Flokulacija
– Taloženje
– Filtracija
– Hlorisanje
ŠEMA DOZIRANJA ALUMINIJUM SULFATA NA TALOŽNICE
Proces je u potpunosti automatizovan
POSTROJENJE ZA PRIPREMU PITKE VODE “BEČEJ” BEČEJ
Tehnologija prečišćavanja vode na postrojenju za pripremi vode “Sojaprotein” ima sledeće procesne jedinice: aeraciju, taloženje, filtraciju i dezinfekciju. Kapacitet postrojenja je 12 l/s.
Na bazi podataka o kvalitetu sirove vode , teškoća u radu usled lošeg pranja filterske ispune, onemogućavanja dobre filtracije, analize efikasnosti postojećeg procesa prečišćavanja i rezultata laboratorijskih ispitivanja finalne vode, bilo je neophodno predvideti sanaciju filtera, taložnika i aeratora. Na bazi izvršene analize rada postrojenja ( ukupnih efekata ) i analize efikasnosti pojedinih faza procesa prečišćavanja preporučuje se sledeće :
po mogućstvu izraditi bazen za čistu vodu koji bi obezbedio kontaktno vreme hlora i vode, a postojeći bazen bi služio za pranje filtera nehlorisanom vodom.
FAZNE ETAPE SANACIJE
Imajući u vidu da postrojenje u sadašnjem periodu obezbeđuje vodu za potrebe fabrike, dinamički plan sanacije postrojenja mora da bude usklađen sa potrebama procesa proizvodnje, pa sanacija postrojenja mora biti etapna, odnosno realizovana po fazama. Najpre je potrebno nabaviti opremu i izraditi cevne elemente, pa tek onda pristupiti montaži.
KONCEPCIJA PRIPREME PITKE VODE NA REKONSTRUISANOM POSTROJENJU
Postrojenje za pripremu vode iz podzemnih voda se sastoji iz sledećih celina :
– aeratora
– taložnika,
– dva betonska filtera za filtraciju vode sa ispunom antracit/pesak,
– rezervoar za čistu vodu koji se sastoji iz dve komore
a) komora za nehlorisanu vodu ( postojeći rezervoar prečišćene vode)
koja služi za pranje peščane ispune;
b) rezervoar za čistu vodu
– pumpna stanica,
Obrađena voda ima kvalitet u skladu sa Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode. Potrošnja elektroenergije je mala, a od hemikalija jedino se koristi hlor i to za krajnju dezinfekciju vode, tako da je njegova potro{nja svedena na minimum.
AERACIJA I DEGAZACIJA
Aeracija vode podrazumeva takav tehnološki proces gde se vodena faza i vazduh dovodi u kontakt, pri čemu se u zavisnosti od niza uslova (pritiska , temperature, raspršenosti, vremena kontakta idr ) vrši zasićivanje vode gasovima iz vazduha. Usvajanjem procesa aeracije podzemne voda , očekuju se sledeći efekti poboljšanja njenog kvaliteta :
1 . povećanje sadržaja kiseonika
2 . uklanjanje (smanjenje) gasova koji vodi daju neprijatan miris , kao što je H 2 S
3 . oksidacija rastvorenog gvožđa , mangana, organskih i drugih materija
Sirova podzemna voda se bunarskom pumpom direktno dovodi na najvišu kaskadu aeratora.Voda preko prelivnih kaskada pada,pri čemu dolazi do kontakta tretirane vode i kiseonika iz vazduha. Izvedeno je sedam kaskada sa medjusobnim razmakom izmedju kaskada od 0,6 m.Kaskade su u čeličnoj izvedbi. Ugrađen je krovni ventilator i otvaranje bočnih zidova radi nosa svežeg vazduha. Postoji 28 otvora koji su zaštićeni mrežicom. Na ovaj način dolazi do aeacije i degazacije sirove vode. Voda se zasićuje kiseonikom što je neophodno za oksidaciju gvoždja i mangana, a sa druge strane oslobadja se rastvorenih
gasova: ugljendioksida,vodoniksulfida, metana i td. Potrebno je omoguć
zadržati aerator uz pregled i neophodnu sanaciju , uz proširenje otvora za dovod vazduha i čišćenje perforiranih limova za bolje raspršivanje vode
izraditi i montirati nove prelivne ivice na taložniku radi sakupljanja izbistrene vode
sanirati cevovod za dovod vode sa taložnika u filtere
izvršiti rekonstrukciju filterskog postrojenja uz montažu novih drenažnih sistema u filterima, formirati dvoslojne filtere pesak – antracit, ugraditi procesnu opremu radi omogućavanja automatske filtracije sa održavanjem konstantnog nivoa vode u filterima ugraditi novu opremu za hlorisanje
POSTROJENJE ZA PRIPREMU PITKE VODE “KALENIĆ” KALENIĆ
Kapacitet postrojenja:
100 l/s
Sirova voda je bunarska i ima povećan sadržaj gvožđa, mangana i amonijaka. Postupak prečišćavanja obezbeđuje njihovo potpuno uklanjanje i dobijanje higijenski ispravne vode za piće. Proces je u potpunosti automatizovan.
Primenjeni tehnološki postupci su:
- Aeracija
- Retenzija
- Filtracija na dvoslojnim filterima pesak-antracit
- Dezinfekcija gasnim hlorom
PPV „Kalenić” Kalenić Objekat postrojenja za pripremu vode za piće kapaciteta 40l/s